Velký Gatsby

10. února 2014 v 18:10 | Lucka |  Knížky
Autor: Francis Scott Fitzgerald
Originální název: The Great Gatsby
Datum vydání: 10. dubna 1925
Popis: Do New Yorku přijíždí Nick Carraway, mladý muž s představou, že mu všeobecný hospodářský vývoj dá vydělat prostřednictvím obchodování s cennými papíry. Zabydlí se v malém domku na Long Islandu v sousedství záhadného zbohatlíka Jaye Gatsbyho, na dohled přes záliv k sestřenici Daisy. Když se Nicholas setkáva se svou krásnou, ale poněkud znuděnou a povrchní sestřenicí a jejím manželem Tomem Buchananem, vidí, že manželství není št'astné. Dokonce je osobně seznámen s Tomovou milenkou Myrtle. Časem se Nick spřátelí se svým sousedem Gatsbym, který, jak zjistí, se probojoval do nejvyšších vrstev společnosti, do které nikdy tak úplně nezapadl, ve snaze získat dívku svého srdce.


Zajímavost: K postavě Daisy inspirovala autora jeho manželka Zelda Sayrová. (která měla rovněž jak i on, psychické problémy)
Filmové adaptace: 1926 - The Great Gatsby
1949 - The Great Gatsby
1949 - Velký Gatsby ... (The Great Gatsby)
2000 - Gatsby ... (The Great Gatsby)
2013 - Velký Gatsby ... (The Great Gatsby)

Můj názor: Pro některé težké čtení mezi řádky, pro některé jednoduše krásná literatura. Osobně jsem se se na knihu těšila, a bohužel jsem byla ze začátku zklamána. Pak jsem to půjčila kamarádce, která byla nadšená z mé prezentace knihy na hodině češtiny a po přečtení byla z knihy naprosto spokojena, i když by si přála jiný konec. Tak jsem tomu dala druhou šanci a ted´ jsem ráda, že jsem si ji teda koupila. S pochopením knihy a tím, co asi autor chtěl říci, jsem problém neměla... Měla jsem spíš problém s formou a poprvé se v tom zorientovat. Problém jsem měla taky s postavami, kterých chování bylo protichůdné i vůči sobě a bylo těžké si někoho oblíbit, abych se alespoň těšila na stránky, na kterých se budou vyskytovat. Holt, nemá se nikdy nic očekávat od nějaké knihy nebo filmu. Po druhé, když jsem věděla, co mě čeká, četba šla ještě rychleji, pochytila jsem detaily, které před tím ne a opravdu jsem ráda, že jsem vlastním této knížky. :)
A ještě pro ty línější - Kniha je to poměrně krátka, takže klidně si ji přiložte na svůj seznam k maturitě. :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 majas-serials majas-serials | Web | 11. února 2014 v 17:56 | Reagovat

Knihu jsem nečetla, v seznamu k matuře jsme jí bohužel neměli ani film jsem neviděla... a ani mě to nějak neláká, víš že já jsem prostě na to sci-fi :)

2 Rogue Rogue | Web | 21. října 2016 v 1:27 | Reagovat

Jedna z mých nejmilovanějších knih :)

3 Lucka - admin Lucka - admin | Web | 21. října 2016 v 10:02 | Reagovat

[2]: Taky se k ní ráda vracím... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama