Pianista

17. září 2014 v 17:17 | Lucka |  Knížky
Originální název: Pianista
Autor: Władysław Szpilman
Rok vydání: 2002
Vydavatelství: Wydawnictwo Znak
Rok českého vydání: 2003
Nakladatelství: Akademie věd ČR
Počet stran: 256
Popis: Autobiografická kniha polského klavíristy Władysława Szpilmana, který byl Židem. Jeden z mála varšavských Židů, který přežil druhou světovou válku, a aby se zbavil depresí ještě 'za tepla' sepsal své vzpomínky na zážitky hrůz z období války a i krátce po ní.Filmová adaptace - 2002 - Pianista - režie: Roman Polański
Zajímavost:
  • Poprvé vydáno pod název Smrt města v roce 1946. Avšak vinou polských stalinistů byla brzy stažena z oběhu a opět vydána až po více jak 50 letech.
  • Władysław Szpilman (*1911) zemřel v roce 2000; jeho syn Andrzej do nového vydání zařadil i úryvky z deníku německého kapitána Wilma Hosenfelda, bez něhož by zřejmě Władysław Szpilman válku nepřežil
Můj názor: Mít na to názor je těžké, to je jako udělat si jednosměrný názor na celou válku. A mám to ještě živě v hlavě, takže nevím, jakbych byla na tom z objektivitou. A zase jsou to ty válečné věci, o kterých nevíte, jak mluvit.
Ovšem... kniha se sama o sobě četla velmi dobře. Myslím si, že i překlad se celkem povedl. Jednoduché, prosté věty, minimum popisů, a stejně jsem si pořád dokazala udělat živou představu.
Někdy jsem si musela udělat na pár minut pauzu, protože jsem s něčím měla problém, ale nedokážu to specifikovat. Možná to někdy byl i charakter a štěstí hrdiny/autora. Z jedné strany se ho snažíte mít rádi od začátku, protože víte, že je tím dobrým. Ale někdy se choval podle mně trošku víc povýšeně a a tvrdohlavě... plus ta jeho aura slávy.
Nevíte si vybavit přesný konec knihy, ale hlavní je, že víte, že to skončilo dobře.
Ovšem díky novému vydání nejste tak úplně spokojeni s celým záverem knihy... Úryvky z deníku a pak dopsané další děje života Wilma Hosenfelda mi přišly strašně... smutné a tragické. Je jedno, že to byl Němec, byl to Němec se srdcem i rozumem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama