Pianista

17. září 2014 v 17:17 | Lucka |  Knížky
Originální název: Pianista
Autor: Władysław Szpilman
Rok vydání: 2002
Vydavatelství: Wydawnictwo Znak
Rok českého vydání: 2003
Nakladatelství: Akademie věd ČR
Počet stran: 256
Popis: Autobiografická kniha polského klavíristy Władysława Szpilmana, který byl Židem. Jeden z mála varšavských Židů, který přežil druhou světovou válku, a aby se zbavil depresí ještě 'za tepla' sepsal své vzpomínky na zážitky hrůz z období války a i krátce po ní.Filmová adaptace - 2002 - Pianista - režie: Roman Polański
Zajímavost:
  • Poprvé vydáno pod název Smrt města v roce 1946. Avšak vinou polských stalinistů byla brzy stažena z oběhu a opět vydána až po více jak 50 letech.
  • Władysław Szpilman (*1911) zemřel v roce 2000; jeho syn Andrzej do nového vydání zařadil i úryvky z deníku německého kapitána Wilma Hosenfelda, bez něhož by zřejmě Władysław Szpilman válku nepřežil
Můj názor: Mít na to názor je těžké, to je jako udělat si jednosměrný názor na celou válku. A mám to ještě živě v hlavě, takže nevím, jakbych byla na tom z objektivitou. A zase jsou to ty válečné věci, o kterých nevíte, jak mluvit.
Ovšem... kniha se sama o sobě četla velmi dobře. Myslím si, že i překlad se celkem povedl. Jednoduché, prosté věty, minimum popisů, a stejně jsem si pořád dokazala udělat živou představu.
Někdy jsem si musela udělat na pár minut pauzu, protože jsem s něčím měla problém, ale nedokážu to specifikovat. Možná to někdy byl i charakter a štěstí hrdiny/autora. Z jedné strany se ho snažíte mít rádi od začátku, protože víte, že je tím dobrým. Ale někdy se choval podle mně trošku víc povýšeně a a tvrdohlavě... plus ta jeho aura slávy.
Nevíte si vybavit přesný konec knihy, ale hlavní je, že víte, že to skončilo dobře.
Ovšem díky novému vydání nejste tak úplně spokojeni s celým záverem knihy... Úryvky z deníku a pak dopsané další děje života Wilma Hosenfelda mi přišly strašně... smutné a tragické. Je jedno, že to byl Němec, byl to Němec se srdcem i rozumem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
,...I don't think I'll ever look at another sunset without thinking of you..."